Театр на Жуках відкрився у грудні 2007 року, і з першого ж дня практично всі вистави граються тут з незмінними аншлагами, а кожна нова робота стає предметом обговорення критиків. Колектив є активним учасником багатьох фестивалів в Україні, Польщі, Чехії та відзначений низкою нагород.

У репертуарі – як класична, так і сучасна драматургія. Спираючись на національну театральну традицію, колектив відкритий до сприйняття інших шкіл, творчого експерименту.

Має великий досвід реалізації різних міжнародних проектів (2009 рік – створення унікальної бліц-постановки «надмістом» з волонтерами із Польщі, Японії, Швеції, Німеччини та України, які не мають театрального досвіду; 2010-2012 – організація міжнародного театрального фестивалю-майстерні «Хартенберг» у Чехії; 2011-2013 – організація візитів в Україну колективів із Польщі та Франції).
З 2011 року Жуки ініціювали програму «Театральне вікно в Європу», в рамках якої щорічно запрошують в Україну європейських колег з виставами, а також майстер-класами для студентів театральних вузів.

Засновники Театру на Жуках – Ольга і Дмитро Тернові.

Режисер і художній керівник театру Ольга Тернова надає перевагу роботі з непрофесійними акторами і дотримується принципу «театр для людини, а не людина для театру». Будучи послідовним прихильником системи Станіславського, знаходиться у постійному пошуці і доповнює її безліччю власних авторських напрацювань, має великий досвід проведення майстер-класів для різних аудиторій (Україна, Польща, Чехія).

Драматург Дмитро Терновий є продюсером і актором театру. У 2012 році став переможцем головного східноєвропейського драматургічного конкурсу «Говорити про кордони. Життя в епоху змін » (внаслідок чого його п’єса «Деталізація» видана великими тиражами в Австрії та Німеччині, поставлена ​​на сцені Баденського державного театру), ініціатор і організатор низки театральних проектів.
Днем свого народження Театр на Жуках вважає прем’єру першої вистави – «Вибір» за п’єсою Г. Горіна «Забути Герострата», яка відбулася 16 грудня 2007 року.

16 грудня 2007 – день народження Театру на Жуках. Була зіграна перша вистава – «Вибір» за п’єсою Григорія Горіна «Забути Герострата». На одній з прем’єрних вистав побував відомий у всьому світі мистецтвознавець Михайло Казінік (Швеція). Пізніше його захоплений відгук став найпершим записом у гостьовій книзі на сайті театру.
З лютого 2008 на базі театру формується літературна студія. Вона притягує настільки сильних авторів, що «студійний» формат незабаром виявляється неактуальним і через деякий час на її основі виникає літературне об’єднання «Жуки». У березні Театр на Жуках стає головним партнером і учасником літературно-мистецького фестивалю «Текстура», який у наступні роки традиційно проводиться щовесни і дає можливість проявити себе молодим початківцям поетам Харкова.

У червні в театрі проходить перша серія літературних вечорів за участю поетів-​​«Жуків».
Наприкінці року театр випускає відразу дві вистави: «Єхай!?» за однойменною п’єсою Ніни Садур (прем’єра – 1 листопада) і навчальну роботу – літературно-музичну композицію «Досліди» (20 грудня), яка була показана для глядачів тільки тричі.

У грудні на святкуванні річниці театру було засновано традицію щорічних «деньнародженевих» капусників.

У березні 2009 театр знову активно підтримує літературно-мистецький фестиваль «Текстура».
У квітні відбувається знаменна подія: на запрошення Театру на Жуках до Харкова приїжджає Ніна Садур, один з кращих російських драматургів. Вона побувала на виставі «Єхай!?», про яку залишила зворушливий відгук у гостьовій книзі на сайті. А наступного дня Н. Садур зробила Харкову рідкісний подарунок: 26 квітня у Театрі на Жуках відбулася перша авторська читка її нової п’єси «Льотчик».

У квітні відкривається і сайт театру, дизайн якого розробила ізраїльська художниця Лана Герштейн, а технічну частину – відомий харківський програміст Юрій Белотицький.

У вересні реалізується безпрецедентний для Харкова та України проект: з волонтерами з Японії, Швеції, Німеччини, Польщі та України зроблена експериментальна бліц-постановка «надмістом». Її прем’єрним показом відкривається театральний фестиваль «Живи!» у Криму. Ця створена всього за шість днів(!) вистава, за відгуками глядачів, стала однією з найяскравіших подій фестивалю. Постановка показала здатність «Жуків» до реалізації найнеймовірніших задумів. А в цілому, проект продемонстрував величезні можливості театру в об’єднанні людей різних культур, освіти, мови та менталітету навколо творчого переосмислення вагомої для сучасного суспільства теми. Кримський фестиваль «Живи!», що відбувся у вересні на мисі Тарханкут, – перший театральний фестиваль, у якому взяв участь Театр на Жуках. Крім волонтерського проекту, на фестивалі також показана вистава «Єхай!?».

6 грудня – прем’єра нової вистави: Вільям Шекспір​​, «Дванадцята ніч». Постановка, про яку Олександр Анніч, що здобув славу одного з найсуворіших театральних критиків Харкова, випустив статтю під назвою «Шекспір ​​залишився б задоволений».

У лютому 2010 у Театра на Жуках з’являється єдиний графічний стиль, який тепер об’єднує усі афіші та програмки; його розробили талановиті дизайнери Анна Терещук і Катерина Сокол.

19 березня – ще одна прем’єра: на міжнародному фестивалі у Дніпропетровську в рамках традиційної «Французької весни» показана вистава за п’єсою «Блазні», написаною продюсером і актором театру Дмитром Терновим. Це черговий «божевільний» проект: годинна вистава, поставлена на французькій мові менше ніж за два місяці.

У квітні Театр на Жуках отримує за постановку «Блазнів» «Срібну маску» Міжнародного фестивалю «Південні маски-2010», у якому взяли участь більше тридцяти колективів з п’яти країн. На фестивалі в Миколаєві 12 квітня відбулася друга прем’єра вистави, але вже російською мовою.

У травні – прем’єра «Блазнів» у Харкові, і з цього моменту вистава йде під назвою «We care a lot», з цитати у пісні, яка звучить у постановці.

У травні літературне об’єднання «Жуки» видає перший номер літературного альманаху «ЖУК – Жива українська культура». Незвичайне вгадуване оформлення для нього розробили автори дизайну афіш і програмок театру Анна Терещук і Катерина Сокол. У травні ж проходить перша презентація альманаху – в рамках фестивалю «Текстура».

У липні Театр на Жуках стає співорганізатором та учасником міжнародного театрального табору в замку Хартенберг (Чехія), куди з’їхалися колективи з Польщі, Франції та України. Тоді ж театр отримує статус головного арт-партнера замку в організації щорічної театральної майстерні, яка задумана як майданчик з обміну творчим досвідом театрів з різних країн світу.

У вересні відбулася презентація альманаху «ЖУК – Жива українська культура» на Львівському книжковому форумі. Трохи пізніше, в грудні, альманах дістався до полиць книгарень, і тоді ж відбулася його презентація в головному українському магазині Харкова, у Книгарні Є.

На честь триріччя театру 18 грудня була випущена нова навчальна вистава – літературно-музична композиція «Досліди-2», у якій дебютували одразу шість учасників колективу.

У січні 2011 року на сцені Театра на Жуках вперше грається запрошена вистава – двічі було показано «Білий сон про біле Різдво», маленький шедевр, створений головним режисером Харківського театру ляльок Оксаною Дмитрієвої зі студентами театрального відділення Університету мистецтв.

У лютому спільно з літературним альманахом «​​ЖУК – Жива Українська Культура» і телеканалом «Симон» запускається телевізійний проект «Поетична місто»: у рамках проекту створюються сюжети, в яких поети читають власні вірші (всі записи зібрані тут http: //zhuki.kharkov .ua / poetic_city).

До міжнародного Дня театру 26 і 27 березня – прем’єра нової вистави-фантасмагорії «Пластилін світу» за філософською казкою Євгена Клюєва «Між двох стільців» (інсценізація Д.Тернового).

Наприкінці березня – початку квітня до Харкова на запрошення «Жуків» приїжджає польський театр «Крик», і вперше за багато років місто має можливість познайомитися з сучасним польським театром. На Жуках чотири рази з аншлагом показані вистави «Дослідження» і «Видих». Режисер «Крику» Марек Косьцюлек провів майстер-клас для студентів Національного університету мистецтв і відкрите заняття у Театрі на Жуках. Приїзд «Крику» здійснено за підтримки Польського інституту в Києві та Генерального консульства Польщі у Харкові.

У квітні театр отримує «Золоту маску» 7-го міжнародного фестивалю «Південні маски» у Миколаєві за виставу «Пластилін світу». У цьому ж місяці на 19-му міжнародному фестивалі «Рампа-2011» у Дніпропетровську виставу «Єхай!?» відзначено дипломами за акторські роботи та кращий дебют.
У травні Театр на Жуках став єдиним представником України на міжнародному фестивалі «Погляди» в місті Машево (Польща), де успішно були показані дві вистави – ​​«We care a lot» і «Єхай !?». У рамках фестивалю режисер театру Ольга Тернова провела з його учасниками акторський тренінг.

У серпні театр виступив співорганізатором та учасником міжнародного фестивалю-майстерні «Хартенберг-2011» у Чехії (International theatre festival-workshop Hartenberg-2011), на який на запрошення «Жуків» зібралися представники альтернативних театральних колективів з Польщі, України, Франції, Грузії, США. На території замку Хартенберг показана вистава «Пластилін світу», також колектив узяв активну участь у підготовці бліц-перфомансу «100 років потому – фантазія на тему майбутнього». Режисер театру О.Тернова провела з учасниками форуму майстер-клас.

У вересні вперше в своїй практиці Театр на Жуках береться одночасно за дві нові постановки.
4 грудня – прем’єра вистави «Доротея», трагедії за повістю болгарського письменника П. Вежінова «Бар’єр» (інсценізація Д.Тернового).

25 грудня – прем’єра вистави «Бджілка, або Історія, розказана маленьким духом, що живе в замку за вогнищем», яка поставлена за казкою А. Франса «Бджілка» (інсценізація О.Тернової).

У січні 2012 року Жуки першими серед харківських театрів приєдналися до соціальної ініціативи «Відкриті долоні», яка проходить під девізом «Віддай, якщо можеш. Візьми, якщо хочеш». З цього моменту будь-який глядач може «підвісити» квитки на вподобану ним виставу, подарувавши можливість побачити її незнайомим людям.

У березні в рамках проекту Жуків «Театральне вікно в Європу» за підтримки Польського інституту в Києві та Міністерства культури Польщі був вперше організований приїзд в Україну незвичайного музично-драматичного театру «Брама» з Польщі, який об’їздив до цього майже два десятки країн. «Брама» виступила з виставами «Емоції у звуці» і «Ми» в Харкові та Києві, а польський режисер Даніель Яцевич провів майстер-класи для студентів Харківського національного університету мистецтв та Київського національного університету культури і мистецтв.

У липні відкрився сайт міжнародного театрального фестивалю-майстерні «Хартенберг» (www.hartenbergfest.org), який за ініціативою Театру на Жуках щоліта проводиться у Чехії.
У серпні Жуки проводять третій фестиваль «Хартенберг», у ньому беруть участь колективи та окремі актори з Франції, США, Грузії, Росії, Колумбії, Бельгії, України, Великобританії. Режисер Театру на Жуках Ольга Тернова за кілька репетицій робить загальну бліц-постановку «Середньовічний сон» з усіма учасниками фестивалю.

У вересні театр показує на фестивалі «Брамат» у польському місті Голеньов виставу «Доротея» англійською мовою. У цьому ж місяці починається робота над новою постановкою – шекспірівською трагедією «Ромео і Джульєтта».

У грудні театр відзначає свій перший ювілей – п’ять років, на честь якого був підготовлений традиційний святковий капусник.

На початку 2013 року побачила світ перша книга режисера Театру на Жуках Ольги Тернової: збірник віршів російською та українською мовами «Діалоги». Передмови до видання написали відомий мистецтвознавець Михайло Казінік і поет Інна Захарова.

У лютому 2013 року продюсер театру Дмитро Терновий оголошений переможцем головного східноєвропейського конкурсу драматургії «Говорити про кордони. Жити в епоху змін», організаторами якого є державні та недержавні установи Австрії. Його п’єса «Деталізація» визнана усіма членами міжнародного журі кращою серед понад 50 творів, поданих на конкурс.

16 березня виходить нова вистава Театру на Жуках «Ромео і Джульєтта» – некласичне режисерське прочитання класичної шекспірівської трагедії. Постановка отримує хорошу критику і позитивні відгуки глядачів.

У березні – черговий проект у рамках програми «Театральне вікно в Європу»: на запрошення Жуків в Україну з майстер-класами з мистецтва комедії Дель Арте приїжджають французькі актори Марк Жаке і Жиль Совестр. Вони проводять заняття для студентів шести театральних вишів Харкова, Миколаєва та Києва.
Навесні у Владивостоці видається незвичайний літературно-мистецький збірник «Літературний нерест», спільний проект російського творчого об’єднання «Риба» і харківського літературного об’єднання «Жуки».

У травні в столиці Австрії проходить презентація п’єси Дмитра Тернового «Деталізація».

У жовтні виставою «Жуків» «Ромео і Джульєтта» відкривається мала сцена Миколаївського театру російської драми. Постановка показана в рамках міжнародного театрального фестивалю Homo Ludens (Людина, що грає) і відзначена двома спеціальними дипломами «За творчий пошук» професійного та альтернативного журі.

Далі буде…